PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
APATHEIA je novou hudební akvizicí brněnského vydavatelství Redblack a nutno dodat, že akvizicí zajímavou a na českém poli ne tak často slyšenou. Ačkoliv se v případě aktuálního stejnojmenného alba jedná teprve o debut, stihla se kapela již úspěšně prezentovat mimo jiné také na obrazovkách České televize či stanice Polsat.
Je příjemné, že APATHEIA je jednou z kapel, které opět o něco rozšiřují hudební rozpětí tuzemské scény, nacházeje inspiraci v jemných polohách ovlivněných artrockovým proudem, jemuž se v posledních letech tolik daří u našich polských sousedů. Nicméně ve srovnání se současnou tvorbu např. takových FORGOTTEN SILENCE se kapela nachází na zcela opačné straně tohoto hudebního spektra. APATHEIA zní mnohem odlehčeněji, je z části spíše přímočařeji pojatým písničkovým útvarem v pravém slova smyslu než spletitou tkaninou, plnou načechraných instrumentálních kudrlinek. Jemný rockový základ je tím východiskem, na nějž hudebníci postupně nabalují další prvky, které vám mohou připomenout třeba brněnské ANIMÉ a jejich pojetí emo rocku („Black Poetry“). Další možné paralely by se snad daly najít i u méně temných momentů PERFECT CIRCLE či PORCUPINE TREE („Luminous“), nicméně tento příměr berte spíše již jako okrajový.
APATHEIA sází na písničkovost, na vesměs přímočarou kompoziční strukturu skladeb (snad až na rozvláčnou „Le Narcisse de L´Écritoire“), která je na druhé straně vyvážena precizní instrumentací. Úvodní tvrzení je nabouráno teprve až v závěrečné třetině desky, která se dosti vzdaluje počátečním, takřka rozjásaným náladám a skladby začínají nabývat složitějšího a více strukturovaného tvaru, který se postupně odívá i do podstatně melancholičtějšího šatu. Ostatně to také naznačuje, že album vznikalo na delším časovém úseku (skladby „Black Poetry“ a „Beautiful World“ se objevily již na demu „Anthropomorphism“ z roku 2003) a závěrečná část tak patrně prezentuje tu nejaktuálnější tvorbu. Tak i tak, baskytara, kytara a bicí – to, je vše, s čím si APATHEIA vystačí a vězte, že dostatečně tvůrčím způsobem. Pozitivně se na konečném výsledku podepisuje i vokalista Michal Feber, jenž dokáže se svým zajímavě zabarveným hlasem pracovat kreativně a stylizovat se do mnoha poloh. Pomineme-li violoncello, které provází celé album, jsou vyjadřovací prostředky spíše minimalistické. Ostatně atmosféra celé nahrávky se nese v decentním, zjemnělém duchu, jemuž dominují akustické polohy a i tu a tam tvrdší rify jsou většinou obroušeny uhlazenou, přesto dobře čitelnou produkcí, která podtrhuje rytmicky živou složku alba.
„Apatheia“ je slušným debutem, jemuž se vesměs daří vystříhat neduhů, které mohou prvotní nahrávky provázet. Hudební nápady a pojetí však stále spíše napovídají, že pravý potenciál teprve čeká na na svou chvíli, což zčásti dokládájí např. skladby jako „Le Narcisse de L´Écritoire“, „Luminous“ či závěrečná „Behind The Veil“ s velmi hezkou melodickou linkou, které ve srovnání se zbytkem desky působí podstatně vyzrálejším a kompaktnějším dojmem
Hezky zvládnutnutý debut, jež kloubí artrockové postupy s lehkým vlivem emo rocku. APATHEIA má dobře nakročeno a věřím, že další tvoba teprve odkryje to, co stejnojmenná deska zatím trochu nesměle načrtává.
7 / 10
Michal Feber
- kytary, vokály
Krystian Szynder
- baskytara
Sebastian BAlon
- bicí
Krystian Daniel
- violoncello
1. Black Poetry
2. Flaccid Orchid
3. My Personal Sun
4. In the Shadow Of The Sun
5. The Swan Song
6. Beautiful World
7. Infinity Of Seas
8. Le Narcisse de L'Écritoire
9. Luminous
10. Behind The Veil
Vydáno: 2006
Vydavatel: Redblack
Stopáž: 50:41
Tak tady rozhodně nejde o žádnou náhle vystoupající jasnou hvězdu naší rockové oblohy. Skupina u mě ve své době prvním demem vzbudila zasloužený zájem a již tehdy jsem byl přesvědčen o tom, že pozorné monitorování budoucnosti této trojice se vyplatí. Současné album se pohybuje stále v teritoriu, které si APATHEIA vytyčila již v minulosti, tedy jemném melancholickém emotivním rocku s nádechem grungového cukrkandlu. Jsou zde znát vlivy novodobých rockových guru typu A PERFECT CIRCLE, CREED, či BUSH, nebo přesněji jejich umírněnější tváře. Drtivá většina skladeb jako by vzešla ze vzájemné kopulace hitů typu „Anna’s Song“ či „Miss You Love“ od SILVERCHAR a „3 Libras“ z dílny APC. Tím nechci tento můj vjem kvalifikovat jako nějaký pokus o invenčním cizopasnictví ze strany havířovských náladotvůrců, spíš je z tohoto příbuzenského vztahu cítit určitá pocta špičkám žánru. Co rozhodně musím vyzdvihnout je rytmika, která je jakousi šedou eminencí skupiny. Ačkoliv v popředí zůstává Michal Feber a dává svým vokálem a kytarovým vlněním skladbám xicht a charisma, v pozadí mnoho řemeslně výtečně zvládnuté práce obstarává Sebastian Balon a Krystian Szynder, který se v některých aranžích se skladbou nádherně pohrává, aniž by jeho instrumentální výstřelky působily exhibičně. Možná je trochu škoda, že album se nese ve velmi podobném duchu, jednotlivé písničky díky tomu maličko splývají. Do jisté míry je to dáno tím, že vokál velmi často sází na stejné výrazové prostředky, které sice Michalovi velmi sedí – nicméně po chvilce začnou trochu nudit. Občasné přitlačení na pilu by bylo jen ku prospěchu. Nemohu zapomenout vyzdvihnout zvuk alba, který rozhodně nenese sebemenší známku jakéhokoliv čecháčkovského manýru a snese srovnání se zámořskými stylovými spřízněnci. S touto skupinou se stáj červenočerných rozhodně nepřehmátla.
-bez slovního hodnocení-
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.